Brela
Brela.
Brela.
Typickým znakom Brely je skala ktorú môžte vidieť na obrázku.Viaže sa k nej zaujímavá povesť.
Kameň Brela
To je názov známeho kameňa, ktorý sa kedysi dávno z Biokova skotúľal do mora. Nachádza sa pri pláži Dugi rat (ex. Punta rata). Obrastený borovicami, ktoré vyzerajú akoby sa vynímali priamo z mora, stal sa symbolom Brely, ale aj chránenou prírodnou pamiatkou.
Povesť.
Nevestina skala (Nevistina stina)
Medzi ľuďmi existuje legenda o veľkej láske dievčiny a mladíka, ktorého zlý osud premenil na kameň na Nevisti. Nevestina skala je taktiež sedlo, kedysi jediné spojenie Prímoria a Zabiokova, taktiež nádherná výhliadka.
Podľa legendy, dievčina odnekiaľ "zhora", pravdepodobne z Dalmatínskeho Záhoria, mala sa vydať do Prímoria. Matka bola proti tejto láske, a navyše proti dcérinmu sobášu s niekym, koho rodina nevybrala. Možno bol problém aj v tom, že mladík je Primorac, vlastne z chudobného kraja!? Ako tak bolo, matka vyprevadila dcéru so slovami: Keď zazrieš more, nech boh dá, aby si skamenela! Napriek týmto hrozným slovám, svadobný sprievod sa pohol na čele so ženíchom a nevestou na koni netušiac, akú moc má matkina kliadba. Avšak, keď veselá skupina došla na vrch kopca nad Brelou, kliadba sa splnila. Dôkazom toho sú skaly v tvare koňa s mladomanželmi, svadobných koláčov a nádob na vodu, ktoré sa zhotovovali z ovčích koží. Keď sa pozerá pozorne, môže sa vidieť aj nevestin závoj, ktorý jej vietor v tej chvíli zhodil z hlavy, a aj celý sprievod svadobčanov, ktorý išiel za nimi. Dnes je ich trocha ťažšie vidieť, keď sa nehľadajú cielene, pretože borovicové lesy za desaťročia dosť vyrástli.
Pláže:
Pláž „Dugi rat“
Jedna z najkrajších kamienkových pláži sveta sa nachádza na cípe pokrytom borovicovými lesmi. Americký časopis „Forbes“ v roku 2004 ju vyhlásil za najkrajšiu pláž v Európe a 6. na svete. Je aj držiteľkou početných ocenení v Chorvátsku.
Historia,pamiatky a zaujímavosti.
V Brele sa náchádza mnoho zaujímavých miest ,ktoré by ste si nemuseli ani všimnúť ked o nich neviete.Odporúčam prečítať celý článok.:)
Zrúcanina Hercegovej pevnosti (Hercegova utvrda)
Na Biokove, nad Brelou pod útesom, nachádzajú sa zrúcaniny stavby, ľudstvu známe ako Hercegova veža (Herceg kula). Bola to stavba, ktorá mala iba hornú bránu a jedno okno, a cesta k nej bola vydláždená spôsobom, že dosky boli poukladané jedna vedľa druhej, takže keď po nich kráčaš, všetko šuští a Erceg Stipan vo veži ťa počuje. Turci chceli Stipanovi odcudziť pevnosť, tak ho mesiace držali v obkľúčení dúfajúc, že ho umoria hladom, lebo po takej ceste nemohli v tichosti obsadiť vežu. Jedného dňa Erceg Stipan sedel vonku a rezal syr. Polovica syra sa odkotúľala, rozmrvila a padala po Turkoch. Vtedy sa Turci stiahli hovoriac: „Ako ho môžeme umoriť hladom, keď nás on bije syrom.“ Tak sa Turci vzdali obsadenia Stipanpvej veže.
Jaskyňa Medvidina
Spolu s plážou Berulia, jaskyňa Medvidina bola kedysi príbytkom medvedice stredozemnej, po ktorej dostala aj meno. Je to jeden druh tuleňa a jeden z najohrozenejších cicavcov. Tu ho nazývajú ešte aj morský medveď (morski medvid) alebo morský človek (morski čovik). Často ničil siete rybárom a preto ho považovali za nepriateľa. Vytratil sa z pobrežia Jadranu v 60-tych rokoch 20. storočia, aj keď v poslednom čase existujú správy, že bol videný.
Jaskyna Medvidina
Bijankoviova borovica (Bijankovićev bor)
Bola to jedna z najkrajších a najznámejších borovíc v Brele. Rástla priamo z kameňa, bola stará vyše 300 rokov, keď nepozornosťou pri výstavbe hotela „Soline“ bola zničená. Pod jej bohatou korunou sedel a meditoval milovník Brely - makarsky biskup Nikola Bijanković (r.1645-1730), ktorý vykonal mnoho pre Brelu a brelanov. Na rovnakom mieste na jeho počesť je zasadená nová borovica, a ulica v Brele dostala jeho meno. Po víťazstve nad Turkami pri Sinji r. 1715, v Brele postavil kostol Panny Márie Víťazstva ( crkva Gospi od Pobjede), (dnes kostol Panny Márie karmelskej - crkva Gospe od Karmela).
Turistika:
Bukovac (1290 m)
Jeden z vrcholov Biokova, nachádzajúci sa nad Brelou. Z Hornej Brely do Bukovca sú približne 3hodiny vzostupu. Z Bukovca je krásny výhľad na Makarskú a Omišskú riviéru, a centrálny masív Biokova. Tu je vo výške 1030 m. postavená aj horská chata, v ktorej môžete po predchádzajúcej dohode s horolezeckou skupinou „Pozjata“, Brela, prenocovať
Dupci/Vruja
Paleontologická zóna, výhliadka, priesmyk, súteska a sedlo, miesto kde sa rodia a bláznia vetry. Archeologicky je lokalitou kostnej brekcie (fragmenty kostí cicavcov) spred 500 000 rokov pred n.l. „More, more…“ hovoria, že práve tu takto vykríkli Chorváti prichádzajúci na Jadran. Na tomto mieste útesy strmo padajú do mora do hĺbky viac ako 100 m.
Kaplnky a kostolíky.
Kaplnka sv. Kaju (Kapela Sv.Kajo):
Kostol sv. Štefana:
Kostol Panny Márie karmelskej:
Kostol Panny Márie zdravej (starý):
Ubytovanie.
V Brele sa náchádza niekoľko hotelov a veľký počet apartmánov.Ja som bola v hoteli Berulia.Naozaj ho odporúčam krajší výhľad na more ako tam určite nenájdete.
Hotel Berulia
Hotel Marina
Hotel Maestral
A ešte zopár.
Co by vás mohlo zaujímať.(Zhrnutie)
1.Najkrajšie miesto na akom som kedy v Chorvátsku bola.Brelu som navštívila 2 X ale určite by som sa tam vrátila aj sto krát.
2.Brela má najkrajšie pláže v Chorvátsku označené modrou vlajkou.
3.Brela je naozaj pre všetkých.Pre tých ktorý chcú na dovolenke relaxovať,spoznávať alebo sa zabávať.
4.Nieje daleko od Slovenska.
5.Určite si pozrite aj skalu Brelu večer je krásne nasvietená.
Určite sa vydajte toto leto do Brely.
Foto: